Şizofren, şizofreni hastalığına tutulmuş olan kimsedir. Her yaştan, her ırktan, kültürden kişi şizofreni olabilir. Hastalığın etkileri en başta yirmili yaşlarda ortaya çıkabilir. Erkek ve kadınlar bundan aynı oranda etkilenir. Ancak kadınlarda ortaya çıkışı erkeklerden daha önce olabilir. 5 yaşın üstündeki çocuklarda şizofreni olabilir. Ancak araştırmalar buluğ çağından önce bunun nadir görülen bir durum olduğunu ortaya koymuştur. Şizofreni hastanın düşüncelerini, duygu ve hareketlerini ifade etmesini, gerçeğin çarpıtılarak algılamasını, başkalarıyla olan ilişkilerini bozan beyinsel bir rahatsızlıktır. Şizofreni kişilerin toplumda, evde, işyerinde, okulda sorunlar yaşaması kaçınılmazdır: Bu rahatsızlık hastaları yaşam boyunca etkisi altına alır. Eğer doğru şekilde tedavi edilirse, hastalığın kontrol altına alınması zor olmaz. Bu rahatsızlık bilinenin aksine bölünmüş kişilik değil, şizofren kişinin gerçekle hayali anlayamadığı zihinsel bir hastalıktır, bu bir psikoz türüdür.

Şizofren hastaları bazen gerçekle ilişkilerini kaybeder, kafayı karıştıran düşünceler, sesler, görüntüler görebilirler. Şizofren kişilerin davranışları oldukça garip olabilir, herkesi şok edecek tavırlar sergileyebilirler. Hastalığın şiddeti her şizofrende farklı olur. Bazı şizofrenler yaşamlarında tek epozid yaşayabilir, bazıları birden fazla epizod yaşayabilir. Epizodlar arasında ise, biraz daha normal yaşamları olur. Şizofren hastalarında görülen nüksetme ve duraksama döngüleri kötüleşebilir ya da azalabilir.

Şizofren hastalarda görülen şizofreni türleri

Paranoid şizofreni: Bu şizofrenler zulüm gördüklerine ya da başkaları tarafından cezalandırıldıklarına ilişkin yanlış inançlara sahip olurlar. Bunun dışında konuşmaları, düşünceleri, duyguları normaldir.

Hebefrenik şizofreni: Bu şizofrenlerin zihni karışık olduğu kadar tutarsız olur, konuşmaları da karışık olur. Bu şizofreni hastalarına dışarıdan bakıldığında, davranışlarının yüzeysel, duygusuz, uygunsuz olduğu, bazen çocuksu olduğu görülebilir. Hastalarda genellikle yemek hazırlama, duş alma gibi rutin günlük işlerdeki becerilerin bozulduğu, düzensizleştiği görülür.

Katatonik şizofreni: Bu şizofren hastalarda en belirgin semptom fiziksel etkilerdir. Genellikle hareketsiz olurlar, çevresine reaksiyon vermezler. Oldukça sert bir tutum içinde olurlar, hareket etmek istemezler. Bazen durduk yere yüzlerini buruşturma gibi garip davranışlar içinde olurlar. Başkalarının söylediği kelimeleri, cümleleri tekrarlama eğilimleri olur. Bu şizofrenlerde kendilerini yaralama, yetersiz beslenme, bitkinlik gibi riskler oldukça yüksektir.

Ayrışmamış şizofreni: Eğer şizofren kişilerde diğer türlere tam olarak tanı konmadığı zaman bu şizofreni tanı konabilir.

Kalıntı şizofreni: Bu şizofrenlerde görülen semptomlar hafif şiddette olur. Anca hala halüsinasyonlar, delüzyonlar gibi semptomlar görülür. Bunlar şizofreni tanısı konduğunda olduğu gibi şiddetli olmaz.

Şizofreni kişilerde görülen belirtiler

Şizofrenlerde beceri ve kişilik değişimlerini içeren bazı belirtiler ortaya çıkar. Bu hastalar farklı dönemlerde, farklı davranışlar gösterebilir. İlk defa hastalığı etkilerinin görülmesi ani ve şiddetli olur. Görülen belirtiler pozitif, degorganize ve negatif belirtiler olarak üç farklı grupta değerlendirilebilir.

Pozitif belirtiler: Bu tür belirtiler hasta olmayan normal kişilerde görülmeyen belirtileri kapsar. Bunlara psikotik semptomlarda denmektedir. Belirtiler arasında delüzyonlar yani gerçekliğe dayanmayan, gerçek bilgilerle açıklansa bile şizofreni kişinin vazgeçmediği garip davranışlar bulunabilir. Ayrıca halüsinasyonlarda pozitif belirtiler arasındadır. Yani gerçekçe olmayanları görme, duyma, hissetme şeklinde olan belirtilerdir.

Degorganize belirtiler: Bunlar şizofreni kişilerde ne düşünememe, doğru reaksiyon verememe semptomlarını içerir. Belirtiler arasında kişinin iletişimini, konuşmasını zorlaştıran anlamsız cümleler kurma, hareketlerin yavaşlaması, karar vermede yoksunluk, unutma, kaybetme gibi davranışlar bulunur.

Negatif belirtiler: Bu şizofreni kişilerdeki normal davranış eksikliğini ifade eder. Negatif belirtiler arasında arkadaşlardan, aileden, sosyal aktivitelerden uzaklaşma, motivasyon eksikliği, enerjinin düşük olması, duygu ve ifade eksikliği, dengesizlik, temizlik alışkanlığının olmaması, uzun süre hareketsizlik gibi belirtiler bulunabilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir