Şizofren Hastalığı, özellikle ilerleyen yaşlarda ortay çıkan beyin hastalığı olarak halk arasında bilinen bir hastalıktır. Aslında şizofreni hastalığı 15-25 yaş arasında başlayan bir hastalıktır. Şizofreni hastalığı oluşumu insan beynindeki bulunan kimyasal maddelerin aktarımında bulunan bozukluk sonucunda oluşan ve beynin yapı taşlarında çeşitli farklılıklar olması sonucunda ortaya çıkan beyin hastalığıdır. Şizofreni hastalığı iki evrede incelenir bunlar aktif evre (alevlenme) ve pasif evre (iyileşme) olarak bilinir.

Şizofreni hastalığı genellikler tedaviler sonucunda iyi sonuçlar verse de çoğu zaman bu hastalık ile beyinde oluşan hasarlar tamamen iyileşme gösteremez. Şizofreni hastalığı bulunan insanların çevresindeki kişiler ile iletişimi ve hayat şartları kalitesini zorlaştıran bir hastalıktır. Şizofreni hastalığı yaşayan kişilerde halk arasında çok saldırganlık gösteren ve özellikle çevresine zarar veren kişiler oldukları bilinmektedir. Aslında şizofreni hastalığı halk arasında bilinen bu özellikleri dışındadır. Şizofreni hastası çevreye zarar vermez ve asla saldırganlık göstermemektedir. Şizofreni hastalığı yapılan araştırmalar ve incelemeler sonucunda dünyada her yüz kişiden mutlaka birin de görüldüğü bilinmektedir. Şizofreni hastalığı her toplumda sık rastlanan ve bilinen hastalık çeşitlerinden olan ve oldukça yaygın görülen bir hastalık türüdür. Dünya üzerinde şizofreni hastalığı bulunan yaklaşık 65 milyon hasta bulunurken bu sayı ülkemizde 600-700 bin arasında şizofreni hastası olduğu bilinmektedir. Şizofreni hastalığı kişilerde görülme yaşı çok küçük yaşlarda olmaktadır. Şizofreni hastalığı görülme yaşı düştükçe hastalarda görülen beyin hasarları da o kadar fazla olmaktadır. Şizofreni hastalığı halk arasında bilinen yanlış bilgiler arasında birde bunama olarak bilinir. Şizofreni asla bir bunama hastalığı değildir. Şizofreni davranış şekillerinde farklılık gösteren bir hastalık olarak bilinir.

Şizofren Hastalığı Belirtileri

Şizofreni hastalığının en belirgin belirtileri arasında şunlar görülmektedir.

  • Halsizlik
  • İlgisizlik, isteksizlik
  • Yakınlardan uzaklaşma
  • Uyku problemleri
  • Çabuk sinirlenme ve alınganlık
  • Duygularda azalma
  • Kendini önemsememek ve bırakmak
  • Sigara ve alkole başlama
  • Cinsel istek artışı

Şizofreni hastalığında yukarıda saymış olduğumuz belirtiler şizofreni hastalığı olan kişilerde hepsi aynı anda görülmeye bilmektedir. Ancak hastada görülen belirtiler hastalığın diğer şiddetlenme evresinde de ayındır. Şizofreni hastalığın belirtileri görülmesinde gerekli önlemler alınarak hastalığın aktif döneminin engellenmesi gereklidir. Şizofreni hastalığı belirtileri arasında görülen hastanın kendi kendine sesler duyması, insanlardan uzaklaşmak ve kaçmak istemesi, şüpheci olmak, garip düşüncelerde bulunmak gibi belirtileri de görülmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir