Katatonik şizofreni, günümüzde birçok kişide görülen bir şizofreni çeşididir. İnsanlarda yaş fark etmeden hemen hemen herkeste meydana gelme ihtimali olan bu hastalık, direk olarak kişilerde psikolojik olarak gelişmektedir. Genellikle ileri yaşlarda meydana gelen bu durum, kişinin stresi ve diğer baskıları nedeniyle daha da sorun haline gelebilir. Katatonik şizofreni, insanlarda bazı durumlar nedeniyle hiç kıpırdamadan kalması olarak açıklanabilir. Kişinin olur olmadık yerlerde şizofreniden etkilenerek kitlenmesi, yaşam tarzının ciddi bir şekilde zedelenmesine neden olmaktadır. Genel olarak bu hastalığın belirtisi, hareket alanlarının incelenmesidir. Katatonik şizofreninin kavramına bakıldığında ilk olarak 1874 yılında Karl Ludwig adındaki bir araştırmacı tarafından ortaya çıkarılmıştır. Psikiyatrik bir bozukluk olması nedeniyle tıbbi olarak çok daha fazla incelenmiş ve günümüzde bu hastalık çok kişide görülür bir hale gelmiştir. Bu sorunun ortaya çıkmasına neden olan birçok durum vardır. Bu durumun en genel nedeni ise insanlarda oluşan duygu durum bozukluklarıdır.

Katatonik şizofreni belirtileri nelerdir?

Bu şizofreni sorunundan etkilenmiş olan insanlarda ara ara basit hareket bozuklukları meydana gelir. Bu durum bazen yürüme sırasında bazen oturma sırasında bazen de bir iş yaparken ellerde ya da bacaklarda görülebilir.

Bazı katatonik şizofreni hastalarında da konuşma bozuklukları görülmektedir. Özellikle kelimeleri birbirine karıştırma, kelimeleri yutma gibi durumlarla çok karşılaşılmaktadır. Bu belirti hemen hemen her şizofreni türünden etkilenen insanda bulunmaktadır. Bu nedenle şizofreninin genel belirtisi olarak ele alınabilir.

Katatonik şizofreni hastalığının en büyük belirtisi ise daha önceden de belirttiğimiz gibi kişinin aniden donup kalmasıdır. Böyle durumlarda kişiler donup kaldığı için birçok iş yarıda kalırken aynı zamanda kişinin hastaneye kaldırılması gerekebilmektedir. Bu durum kişinin hayatını çok olumsuz etkilemektedir.

Katatonik şizofreni hastalığında karmaşık irade bozuklukları bulunmaktadır. Bunlar genellikle başkalarıyla birlikte gezmesi birlikte çalışma gibi durumlardır. Bu durum hastalığın şiddetine göre artış gösterebilir.

Son olarak bu hastalığın önemli belirtilerinden bir tanesi, kişilerde meydana gelen davranış bozukluklarıdır. Davranış bozuklukları nedeniyle kişi bazı insanlara çok sert davranabilir. Bu durum direk olarak kişilerde ani durum değişikliklerine neden olur. Bunun için kişinin çevresi zamanla azalmaya başlar.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir