Çocuklarda Şizofren, kişinin gerçek hayatla bağını kopardığı, içine kapandığı, gerçeklik duygusunu yitirdiği, toplumdan uzaklaşıp kendi dünyasında yaşadığı beyin hastalığına şizofreni adı verilir. Çocuklarda şizofreni ise erişkin hastalardaki gibi halüsinasyon ve sanrıların olduğu düşünce bozukluğu ve duygu durum bozukluğu içermektedir. Kız ve erkek çocuklarda görülme oranı aynıdır. Erken başlangıçlı şizofreni olarak da bilinmektedir. Çocuklarda şizofreni hastalığına çok nadir rastlanmaktadır. Genellikle ilk belirtiler ergenlik döneminde görülmektedir. Hastada gelişimsel bozukluklarının görülmesine sebep olmaktadır. Tedavisi mümkün olup bazı hastalarda tedaviye cevap alınamamıştır.
Çocuklarda şizofreninin nedenleri

Kesin olarak bir nedeni bulunmayan bu hastalığın ailede birinde bulunması ile diğer aile üyelerinde görülmesi yüksek ihtimallidir. Biyolojik olarak hastalığa yakın olan kimselerde yaşantılar ile birlikte şizofreni olasılığını artırmaktadır. Ailenin davranış şekli ile çocukların etkilenmesi ve hastalığın ortay çıkması da olasılıklar arasında yer alır. Son yıllarda yapılan araştırmalar sonucu dopamin ve seratonin seviyesinin düşmesi de bu hastalığı tetiklemektedir. Bunun yanında gebelik döneminde görülen komplikasyonlarda çocuklarda şizofreni hastalığını tetiklemekte ve çocukların beyin fonksiyonlarını tamamen yerine getirememesine neden olabilmektedir.

Çocuklarda şizofreninin belirtileri

Çocuklarda da erişkinlerde görülen belirtiler görülmektedir. Bunlar;

  • Halüsinasyon ve sanrılar görülür.
  • Duygusal tepkiler iki yönlü olarak görülebilir.
  • Hasta içe kapanır ve dış dünyanın gerçeklerini algılayamaz.
  • Dikkat eksikliği, plan yapamama gibi durumlar hasta da sıkça görülür.
  • Tepkisiz kalma ve uzun süre bir yere bakma gibi belirtiler de görülebilir.
  • Saldırganlık ve garip ifadelere de rastlanılabilir.

Genellikle şizofrenide saldırganlık nadir görülür. Başlama yaşı erken ise yukarıdaki belirtiler davranış bozukluğu şekline dönüşür; tükürme ve mırıldanma gibi… Ayrıca çocuklarda şizofreni hastalığının aileyi fazla etkilediği savunulmaktadır. Böylece aile ve çocuk arasında ilişki bozulur ve hastalık daha da ileri bir seviyeye taşınır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir